wtorek, 10 stycznia 2012

Karnak - http://dlib.etc.ucla.edu/projects/Karnak/

Karnak znajduje się na wschodnim brzegu Nilu, 2.5 km od Luksoru. Znajduje się tu jeden z największych na świecie kompleksów świątynnych poświęconych bogom tebańskim. Został on wybudowany za czasów Nowego Państwa (XVI-XI wiek) i rozbudowywany aż do początków naszej ery. W centrum znajduje się najważniejsza świątynia - Amona-Re, w której znajduje się słynna sala hypostylowa. Obok niej mieści się świątynia boga wojny Montu i sanktuarium żony Amona - Mut, które są połączone z główną świątynią alejami procesyjnymi. Z niej aż do Świątyni Narodzin w Luksorze prowadzi kamienna aleja sfinksów.
Najważniejsze obiekty kompleksu:
- Świątynia Ptaha (XVIII dynastia)
- Świątynia Amona-Re (XVIII - XIX)
- Świątynia Ramzesa (XX)
- Świątynia Chonsu (XX)

Strona internetowa Digital Karnak jest założona przez Uniwersytet w Kalifornii. Jest to projekt przy którym współpracują przedstawiciele różnych nauk, m.in. egiptologów, architektów, informatyków. Ma on na celu zgromadzenie informacji na temat Karnaku, zaprojektowanie interaktywnego modelu obiektu oraz przedstawienie zebranych danych w internecie.
Forma strony jest bardzo ciekawa. W zakładce "timemap" można zobaczyć jak na przełomie wieków zmieniała się budowa kompleksu, wystarczy wybrać okres który nas interesuje.  W dziale "experience Karnak" można znaleźć informacje o historii, religii, architekturze i archeologii, które są przedstawione w formie filmów, obrazków i tekstów. "Browse archive" jest to czytelny indeks haseł, które zawierają informacje oraz krótkie filmy.
Dzięki Google Earth można wirtualnie odwiedzić kompleks świątynny w Karnaku. Może nie jest to jeszcze doskonałe i bardzo rzeczywiste przedstawienie, ale pewnie z czasem będzie to bardziej realne i mniej komputerowe. Trzeba tylko zainstalować program i można zwiedzać:)


W "external resources" znajduje się spis stron internetowych, które pomogą nam zgłębić wiedzę o historii i architekturze egipskiej oraz o najnowszych badaniach archeologicznych w kompleksie świątynnym w Karnaku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz